Sıcak Su Kazanının Özellikleri Nasıl Olmalı?

Yaygın bir kullanım alanına sahip olan sıcak su kazanları hem yaşam alanlarında hem de sanayide kullanılarak ısınma ve sıcak su ihtiyacını ortadan kaldırır. Bu doğrultuda firmalar günümüz teknolojisinden ve malzemelerinden yararlanarak dayanıklı kazanlar üretir.Günümüz imkânlarının en iyi şekilde değerlendirildiği sıcak su kazanları teknik birçok özelliğe sahiptir. Kalorifer kazanı olarak kullanılan sıcak su kazanları ısı verimliliğinin en iyi şekilde sağlanacağı yapıda tasarlanmıştır. Geçişli sıcak su kazanları %95’lere varan yanma verimine sahiptir. Pompa sistemini ve brülör uzaktan kumanda sistemleri ile kontrol edilir. Sıcak su kazanlarında su soğutmalı kapaklar ve geçişli yanma odaları bulunur. Kazanın kaporta kısmı galvaniz saç ile kaplanmıştır. Bu akıllı cihazlar üretilirken ulusal ve uluslararası normlara uygun bir şekilde tasarlanmıştır.

Merkezi Sistem Kalorifer Kazanı

Merkezi sistem olarak tasarlanan kazanlar tüm bina ve haneleri ısıtır. Bu kazanın kullanımı oldukça kolay verimi ise yüksektir. Periyodik aralıklarla yapılan bakımlar merkezi sistem kalorifer kazanını uzun ömürlü yapar. Merkezi sistem kazanların en önemli özelliği ise yakıt tasarrufu sağlamasıdır. Bu durum neredeyse %40 oranında yakıt tasarrufu ile hane sahiplerine ekonomik kolaylık sağlar.

Kazan Temizliği

Kazan temizliği kazanım uzun ömürlü bir kullanıma elverişli olması için yapılır. Ayrıca bu durum periyodik aralıklarla yapıldığı için yaşanabilecek muhtemel sorunları da ortadan kaldırır. Temizliğin yapılması ile beraber kazanın performansı artar ve içerisinde bulunan yakıtlar kazana daha iyi temas ederek içerisindeki suyun ısınmasını sağlar. Bu durum yakıt tasarrufu sağlayarak düşük ayarlarda dahi tüm alanların ısınmasını sağlar. 

Kazan temizliğinin düzenli bir şekilde yapılması kış ortası yaşanabilecek kaza ve arıza durumlarını ortadan kaldırır. Böylece insanlar evlerinde sıcak kazanlar sayesinde rahatlık ve konfor içerisinde yaşarlar. Kalorifer kazanı temizliği ve bakımı konusunda profesyonel destek almak gerekir. 

Kömür Yakıt Kazanı Ne İşe Yarar?

Kömürün kullanılması sonucu ısınmayı sağlayan kömür yakıtlı kazanlar ısınma sonucu meydana gelen kimyasal enerjiyi ısı enerjisine dönüştürür. Isı enerjisi sayesinde bu kazanlar kullanıldığı alanları sıcak yaptığı gibi sıcak su ihtiyacını da karşılar. Kış aylarında ısınmayı en iyi şekilde sağlayan kömür yakıtlı kazanlar çeşitli arızalar verebilir. Bu doğrultuda en çok görülen arızalar şu şekildedir:

  • Kazandan duman çıkması bu durum beraberinde baca temizliğini gerektirir.
  • Kazanın istenilen sıcaklığa ulaşmaması karşısında yakıt besleme suresinin uzatılması gerekir.
  • Motorda görülen aşım hataları teknik servis ihtiyacı doğurur.
  • Kazanın olması gerekenden fazla yakıt tüketmesi karşılığında fan ayarlarını düşürülmesi gerekir. Bunun dışında Kazan ve baca temizliğinin de yapılması gerekir.
  • Kazan terleme yapıyor ise hemen kalorifer bacasına izolasyon yapılmalıdır.
  • Kalorifer kazanı alışmadığı durumlarda ise hemen pompanın ve peteklerin havası alınmalıdır.

Yakıt Cinsine Göre Kazanlar

Günümüzde üretimi yapılan kazanlar kullanılacak yakıtın türüne bağlı olarak belli boyutlarda üretilir. Ayrıca kazan ebatlarının belirlenmesinde insanların ihtiyaçları da belirleyici oluyor. Enerji kaynaklarının çeşitlilik göstermesi ve gelişen teknoloji ile bu enerjinin en iyi şekilde ısı enerjisine dönüştürülmesi kazanlar aracılığı ile olur. Bu doğrultuda sıcak su kazanları için yakıtlar 3 farklı kategoriye ayrılır. Bunlardan ilki katı yakıtlardır. Katı yakıtlar içerisinde kömür, odun, kabuklu yakacaklar bulunur. Sıvı yakıtlı kazanlar için ise en çok tercih edilen yakıt türü mazot,fuel oil, gaz yağıdır. Gaz yakıtlı kazanlar için ise doğalgaz, biyogaz ve havagazı gibi enerjiler kullanılır. Sıcak su kazanı alırken Firma seçimi oldukça önemlidir. Kurumsal firmalar her zaman büyük kolaylık sağlayacağından dolayı öncelikli olmalıdır. Bu doğrultuda https://www.mimsankazan.com.tr/urunler/msg-mg-gaz-yakitli-uc-gecisli-sicak-su-kazani firmasından her türlü hizmeti alabilirsiniz.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *